Spillvärme – en nyckel till framtidens energilösningar

Under EnergyWeek i Vasa arrangerade projektet Bothnia Green Energy seminariet "Spillvärme – den renaste energin?", där samlades experter och innovatörer för att diskutera hur denna resurs kan omvandlas till en central del av energiomställningen.

Varje dag går enorma mängder energi till spillo i form av lågtempererad värme från industrier, datacenter och andra verksamheter. Men vad krävs för att vi ska kunna utnyttja denna energi effektivt? Det var den brännande frågan som flera experter och företag adresserade under seminariet.

- 50 procent av världens energi går förlorad som värme. Att fånga upp och använda spillvärme kan bli en nyckel till att minska utsläpp och öka energieffektiviteten, förklarade Denise Conway, vd för Heliostorage, som presenterade innovativa lösningar för termisk lagring.

Denise Conway, VD för Heliostorage presenterade hur långvarig termisk lagring kan bidra till att ta vara på spillvärme och minska utsläpp globalt.

Timo Laakso, expert på tekniska och affärsmässiga konsulttjänster vid Elomatic, betonade de ekonomiska och miljömässiga fördelarna med att återanvända spillvärme.

- Spillvärme är ofta den mest kostnadseffektiva och hållbara lösningen för att producera värme. I Finland finns en enorm potential att utnyttja den bättre, menade han.

Timo Laakso från Elomatic lyfte fram de ekonomiska och miljömässiga fördelarna med att återanvända spillvärme inom industrin.

Industrisamverkan och tekniska genombrott driver utvecklingen

Ett exempel på framgångsrik industriell symbios presenterades av Åsa Björkman från Alholmen Circular Economy Platform, där spillvärme från industriprocesser används för att skapa värdefull energi.

- Genom att koppla samman industrier och låta energi och resurser cirkulera kan vi öka lönsamheten samtidigt som vi minskar klimatavtrycket, menade hon.

Åsa Björkman från Alholmen Circular Economy Platform visade hur industriell symbios kan maximera användningen av spillvärme och stärka den cirkulära ekonomin.

Även ny teknik banar väg för att ta tillvara spillvärme på ett mer effektivt sätt. Lars Birging, vd för Zigrid, presenterade hur el kan produceras från värme vid så låga temperaturer som 50°C.

- Det öppnar upp för nya tillämpningar inom bland annat grön vätgas och datacenter, menade han.

Lars Birging, vd för Zigrid, presenterade innovativa lösningar för att producera el från spillvärme vid unikt låga temperaturer.

Spillvärme – en viktig pusselbit i energiomställningen

Seminariet avslutades med en paneldiskussion där samtliga talare enades om att spillvärme måste få en mer central roll i framtidens energisystem. Catarina Still, projektledare vid Jakobstad Development Company Concordia och seminariets moderator, sammanfattade:

- Det är dags att se spillvärme som en tillgång istället för en biprodukt. Med rätt investeringar och samverkan kan vi förvandla denna outnyttjade resurs till en viktig del av energiomställningen.

Klicka här för att ta del av inspelade webinarium kopplade till spillvärme arrangerade av projektet Bothnia Green Energy. 

Klicka här för att läsa mer om projektet Bothnia Green Energy!

Top